asia4ever

KOREA

 

W kulturze koreańskiej, tak jak w każdej innej, zakorzenione są konkretne wzorce zachowań i zwyczaje towarzyszące mieszkańcom Korei w życiu codziennym. Wybierając się do tego kraju warto się z nimi zapoznać nie tylko po to, by poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, ale również w celu uniknięcia niepożądanego faux pas.

 

 

ŚWIĘTA 

Koreańczycy świętują trzy razy „Walentynki”Zaczynając od 14.02, następny wypada 11.11, a trzeci jest 24.12, w Święta Bożego Narodzenia. W jednym miesiącu pan obdarowuje panią, w innym pani pana, w jeszcze innym dają sobie prezenty równocześnie. Istnieje także święto zwane Czarnym Dniem – dzień singla.

Sylwestra świętuje się podwójnie -pierwszy raz 31.12, a drugi w styczniu.

Najważniejsze święto – Chuseok, które trwa 3 dni, wypada we wrześniu.

- 1 stycznia – Nowy Rok.

- 6-8 LutySeollal – Nowy Rok w kalendarzu lunarnym.

- 1 marca – dzień ruchu niepodległościowego – celebruje deklarację niepodległości spod rządów Japońskich z 1919 r.

- 12 maja – urodziny Buddy.

- 5 maja - dzień dziecka.

- 6 czerwca – dzień pamięci poległym żołnierzom.

- 15 sierpnia – Dzień Niepodległości.

- 13-15 września – Chuseok – Koreański Dzień Dziękczynienia – najważniejsze święto spędzane w rodzinnej atmosferze – co się wiąże z masowymi ruchami Koreańczyków po kraju w tym okresie.

- 3 października – Dzień Założenia Państwa – upamiętnia założenie państwa koreańskiego w czasach prehistorycznych.

- 11 listopada –ze względu na obecność czterech jedynek w dacie, ukochanej osobie należy dać Pepero (Paluszki zatopione w czekoladzie). Święto nazywa się Pepero Day. 

- 24 grudnia – Święta Bożego Narodzenia – kolejne święto dla par 

 

 

 

RELIGIA

Główna tradycyjna religia to buddyzm, jednak chrześcijaństwo jest również bardzo popularne.

 

 

SZACUNEK

W Korei szacunek jest jedną z najważniejszych rzeczy w kontaktach międzyludzkich. Okazuje się go nieustannie, na każdym kroku. Respektuje się zwłaszcza osoby starsze lub na wyższym stanowisku. Oto kilka przykładów codzinnych czynności przez które Koreańczycy okazują szcuek innym:

-Podczas picia ze znacznie starszą osobą, należy odwrócić głowę, żeby wypić zawartość kieliszka.

-Gdy idąc ulicą palisz papierosa i zbliżasz się do starszej osoby to albo go schowaj, albo wyrzuć. 

-Koreańczycy wierzą, że bezpośredni kontakt wzrokowy podczas konwersacji jest wyrazem śmiałości i żeby być uprzejmymi, skupiają się na rozmowie, unikając patrzenia rozmówcy w oczy.

-Młodzi ludzie z szacunku dla starszych ustępują im miejsca w zatłoczonych autobusach czy metrze. Obecnie nie wszyscy, ale większość.

-Koreańczycy kłaniają się i wymieniają uściski dłoni w tym samym czasie. Głębokość ukłonu zależy od różnicy wiekowej pomiędzy osobami.

-Gdy coś dostajesz od starszej osoby, w czasie odbierania rzeczy powinieneś używać obydwu rąk i się pokłonić. Jeśli coś jest na tyle małe, że zmieści się w dłoni wtedy użyj tylko jednej ręki, a drugą złap się za przedramię jakbyś je podtrzymywał.

-Jeśli wymieniasz uścisk dłoni ze starszą osobą użyj obydwu rąk.

-Konfucjańska tradycja wymaga aby starszyzna była cały czas traktowana z ogromnym szacunkiem. Gdy starsi ludzie są obecni w pomieszczeniu, młodzi Koreańczycy nigdy nie próżnują, nie noszą okularów przeciwsłonecznych ani nie zaczną posiłku pierwsi.

-Związki z przyjaciółmi są jednym obszarem, gdzie Koreańczycy postrzegają się nawzajem jako równych sobie. Określenie "przyjaciele" tak naprawdę oznacza ludzi urodzonych tego samego roku co dana osoba, zdolnych tego, by być z nią równymi.

 

 

 

 

ZWYCZAJE I PRZESĄDY

-Wpadanie na ludzi na ulicy nie jest źle odbierane jeśli się nie pcha kogoś z zamierzenia.

-Kiedy wchodzi się do czyjegoś domu należy ściągnąć buty. Zazwyczaj przy wejściu są półki na obuwie gości.

-Rodzina jest najważniejszą częścią koreańskiego życia. Zgodnie z konfucjańską tradycją, ojciec jest głową rodziny i jest odpowiedzialny za zapewnienie wyżywienia, odzienia i schronienia, a także decyduje o małżeństwach i przeprowadzkach. Najstarszy syn ma specjalne obowiązki względem całej rodziny, zaczynając od rodziców, potem od najstarszego do najmłodszego brata, potem synów, żony, a na końcu córek. Majątek rodzinny jest znacznie ważniejszy od indywidualnego.

-W progu można spotkać powieszone wysuszone czerwone papryczki. Oznacza to nadchodzące narodziny chłopca w ciągu tygodnia.

-60 lat jest uznawane za cykl w azjatyckim zodiaku, dlatego urządzane są duże przyjęcia dla tych, którzy kończą tyle lat. W przeszłości wiek 60 lat przekraczał średnią życia w Korei. Teraz jest to wiek, kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę i pozwolić swoim synom zapewnić mu wsparcie.

-Liczba 4 jest uznawana za pechową. Wywodzi się to z koreańskich sylab wywodzących się z chińskich znaków. Zarówno 四 (4) jak i 死 (śmierć) wymawiane są w ten sam sposób - 사 (sah).

-Napisanie czyjegoś imienia czerwonym atramentem jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że dana osoba jest martwa lub wkrótce umrze.

-W Korei, nazwisko jest dawane najpierw. Imiona są rzadko kiedy stosowane przy zwracaniu się do kogoś z powodu społecznej hierarchii ustanowionej przez Konfucjanizm. Zwracanie się kogoś używając jego tytułu lub pozycji jest najbardziej odpowiednie. Tyczy się to 생님 (sunsaengnim - nauczyciel) lub 박사 (paksa - lekarz). Jednostki, które zdobyły te tytuły są darzone większym szacunkiem, ponieważ, zgodnie z konfucjańską tradycją, należy się on uczonym.

- Wiele kobiet zdobywa teraz stopnie naukowe, jednak wciąż najważniejsze jest, aby zajmowały się rodziną.

-Dawanie prezentów jest ważną częścią koreańskiej tradycji. Mogą być one dawane, aby uczcić związek pomiędzy ludźmi, przed nawiązaniem interesów, lub przy zwróceniu się do kogoś o wyższej pozycji o pomoc. Na ogół, gdy ktoś daje komuś prezent lub przysługę, oczekuje odwzajemnienia.

-Koreańczycy rzadko kiedy otwierają prezenty publicznie. Osoba, której dajemy prezent może go po prostu odłożyć na bok, aby uchronić dającego przed zakłopotaniem wynikającym z ubogości prezentu. Ewentualnie otworzy go, kiedy się ją o to grzecznie poprosi.

 

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl